Почвите са важни за продоволствената сигурност, защото осигуряват основата за производството на храни. Освен това те допринасят за опазването на околната среда и за намаляване на последиците от климатичните промени. Устойчивото управление на почвите е необходимо за справянето с глобални предизвикателства като световния глад и климатичната криза, според доклад на FAO, озаглавен “Състоянието на световните почвени ресурси”.
Продоволствената сигурност е в риск
В региони като Субсахарска Африка и части от Азия деградацията на почвите води до спад в добивите и задълбочава световния глад. В Европа също има сериозни предизвикателства. През лятото на 2024 г. приблизително 60% от почвите са в нездравословно състояние. Тази тенденция принуждава милиони хора по света да напускат земите си и води до сериозни социално-икономически проблеми.
Авторите на доклада идентифицират 10 основни заплахи за почвите, сред които са:
- Ерозия на почвата
- Небалансираност на хранителните вещества
- Киселинност на почвата
- Замърсяване
Докладът също посочва, че деградацията на почвите, предизвикана от човешки дейности, е засегнала около 34% от земеделските земи в световен мащаб. Това е критичен въпрос, тъй като над 95% от храната в света се произвежда на суша, а възможностите за разширяване на обработваемите земи са ограничени. Урбанизацията, от друга страна, оказва сериозен натиск върху земеделските и водните ресурси, замърсявайки и намалявайки наличните площи за земеделие.
Недостигът на вода засяга около 3.2 милиарда души в селскостопанските райони, което поставя под сериозен риск глобалната продоволствена сигурност и устойчивото развитие. Над 815 милиона души по света живеят в условия на глад, което прави управлението на почвите жизненоважно.
Ролята на почвите в климатичната криза
Здравите почви са от решаващо значение за справяне с климатичната криза. Почвите могат да играят основна роля в улавянето на въглерод чрез регенеративно земеделие, което не само намалява парниковите газове, но и подобрява структурата и здравето на почвите.
Почвите изпълняват и функция на филтри за замърсители, като предотвратяват навлизането им в хранителната верига и достигането им до водни тела като реки, езера, морета и океани. Тази им функция бива нарушавана, когато замърсяването надвиши капацитета на почвите.
Загубата на почви като глобално предизвикателство
Справянето с деградацията на почвите не е просто екологичен проблем, а глобално предизвикателство, което засяга бъдещето на планетата и човечеството. Устойчивото управление на този ресурс е от ключово значение за осигуряване на достатъчно храна, борба с климатичните промени и постигане на глобална сигурност.
Иновативни решения за по-добро бъдеще
За да се справим с тези предизвикателства, ние вярваме, че е необходимо активно сътрудничество между правителства, компании и неправителствени организации. Ние в “Атлас Агро Сайънс” предлагаме устойчиви решения за съхранение и преработка на утайки от пречиствателни станции за вода. Същевременно успяваме да намалим емисиите на азотен оксид и метан – газове с много по-силен парников ефект от този на въглеродния диоксид.
Нашите продукти обогатяват почвите с важни микроелементи, като осигуряват по-високи добиви за фермерите и подпомагат устойчивото земеделие. Чрез иновации, които напълно отговарят на принципите на кръговата икономика, ние гарантираме не само здравословна храна и по-чиста околна среда, но и устойчиво бъдеще за всички.
Авотр: Афродита Дурмишева